Kontakta Björkenässkolan

Besöksadress Kunskapsvägen 1, Löddeköpinge, Kävlinge - Hämtar vägbeskrivning...

Sjukanmälan SchoolSoft eller kontakta administratören om ni inte kommer åt Schoolsoft

E-post bjorkenasskolan@pysslingen.se

Facebook Björkenässkolans Facebooksida

Rektor Pia Tullgren | 076 7243296

Skolchef Eva-Lotte Stavle

 

Vid generella frågor ringer ni vår administratör: Ellinor Eklund

ellinor.eklund@pysslingen.se

073 3657 114

som är säkrast tillgänglig:

Mån 8.00-9.30, 12.00-14.00

Tis-tors 8.00-10.00, 12.00-13.00

Fre 8.00-10.00

Fritids:

Pegasus åk F-1: 073 3657125

Fenix åk 2-3: 073 3657124

Klubben åk 4-5: 073 3657128

 

Biträdande rektor: Jan Stertman

jan.stertman@pysslingen.se

073 6251 303

Medarbetare i skolans elevhälsa:

Pia Tullgren

Jan Stertman

Rektor   pia.tullgren@pysslingen.se

Bitr. rektor   jan.stertman@pysslingen.se

Helena Svensson Specialpedagog (åk F-6)  helena.svensson@pysslingen.se
Helen Nilsson Specialpedagog (åk 7-9)   helen.nilsson2@pysslingen.se
Pia Olsson Skolsköterska   pia.olsson@pysslingen.se
Skolkurator
Michael Hanfler Skolläkare
Skolpsykolog

 

A

Anette Ekström

Anette Ekström

Fritids Pegasus åk F-1 på Björkenässkolan

anette.ekstrom@pysslingen.se

Anette Åkesson

Anette Åkesson

Resurspedagog och Fritidsklubben åk 4-6 på Björkenässkolan

anette.akesson@pysslingen.se

Angelica Robertson

Angelica Robertson

Arbetslag åk 7-9, lärare i franska 6-9 och engelska åk 6 på Björkenässkolan

angelica.robertson@pysslingen.se

Ann-Marie Toft

Ann-Marie Toft

Mentor 2A på Björkenässkolan

ann-marie.toft@pysslingen.se

Anna Svedberg

lärare i bild på Björkenässkolan

anna.svedberg@pysslingen.se

Annika Magnusson

Klassansvarig 9A, lärare i SO och svenska på Björkenässkolan

annika.magnusson@pysslingen.se

C

Camilla Holmberg

Camilla Holmberg

Klassansvarig 9B, lärare i engelska på Björkenässkolan

camilla.holmberg@pysslingen.se

Cecilia Nordeklint

Cecilia Nordeklint

Klassansvarig 8B, lärare i SO på Björkenässkolan

cecilia.nordeklint@pysslingen.se

Cia Lindén

Cia Lindén

Mentor F, fritids Pegasus på Björkenässkolan

cia.linden@pysslingen.se

D

Daniel Ahlgren

Daniel Ahlgren

Klassansvarig 7B, lärare i biologi, hemkunskap på Björkenässkolan

daniel.ahlgren@pysslingen.se

E

Elin Christensson

Musiklärare på Björkenässkolan

elin.christensson@pysslingen.se

Ellinor Eklund

Ellinor Eklund

Administratör och lärare i engelska 4-5 på Björkenässkolan

ellinor.eklund@pysslingen.se

Eva Rosvall

Eva Rosvall

Mentor 1A på Björkenässkolan

eva.rosvall@pysslingen.se

G

Gabriella Varnai

Gabriella Varnai

Resurspedagog och Fritidsklubben åk 4-6 på Björkenässkolan

gabriella.varnai@pysslingen.se

Göran Dahlgren

Göran Dahlgren

Resurspedagog åk 7-9 och Fritidsklubben åk 4-6 på Björkenässkolan

goran.dahlgren@pysslingen.se

H

Helen Nilsson

Helen Nilsson

Specialpedagog åk 7-9 på Björkenässkolan

helen.nilsson2@pysslingen.se

I

Ida Meijer

Klassansvarig 7C, lärare i svenska på Björkenässkolan

ida.meijer@pysslingen.se

Ingemar Håkansson

Ingemar Håkansson

Vaktmästare på Björkenässkolan

ingemar.hakansson@pysslingen.se

J

Jan Stertman

Jan Stertman

Bitr. rektor och SYV på Björkenässkolan

jan.stertman@pysslingen.se

Jessica Herold

Jessica Herold

Mentor 3A på Björkenässkolan

jessica.herold@pysslingen.se

Johan Cederlöf

Johan Cederlöf

Fritidspedagog Pegasus åk 2-3 på Björkenässkolan

johan.cederlof@pysslingen.se

Jonas Vijk

Jonas Vijk

Klassansvarig 8A, lärare i matematik på högstadiet på Björkenässkolan

jonas.vijk@pysslingen.se

K

Karin Karlsson

Karin Karlsson

Mentor 6B på Björkenässkolan

karin.karlsson@pysslingen.se

Kevin Malmros

Idrottslärare och Fritidspedagog Fenix åk 2-3 på Björkenässkolan

kevin.malmros@pysslingen.se

L

Lennart Åstrand

Lennart Åstrand

Lärare i trä- och metallslöjd på Björkenässkolan

lennart.astrand@pysslingen.se

Linnea Danielsson

Linnea Danielsson

Fritidspedagog Pegasus F-1 på Björkenässkolan

linnea.danielsson@pysslingen.se

Linus Samuelsson

Linus Samuelsson

IT-administration och Fritids Pegasus åk F-1 på Björkenässkolan

linus.samuelsson@pysslingen.se

Lotta Rosquist

Lotta Rosquist

Ansvarig för köket på Björkenässkolan

073 365 71 73

charlotta.rosquist@pysslingen.se

M

Mårten Stierna

Mårten Stierna

Klassansvarig åk 9, lärare i svenska och idrott på Björkenässkolan

marten.stierna@pysslingen.se

P

Patrik Lindwall

Patrik Lindwall

Mentor 5A på Björkenässkolan

patrik.lindwall@pysslingen.se

Paula Malmborg

Paula Malmborg

Kökspersonal, föräldraledig på Björkenässkolan

paula.malmborg@pysslingen.se

Petra Häggström

Petra Häggström

Mentor 4A på Björkenässkolan

petra.haggstrom@pysslingen.se

Pia Olsson

Pia Olsson

Skolsköterska på Björkenässkolan

pia.olsson@pysslingen.se

Pia Tullgren

Rektor på Björkenässkolan

pia.tullgren@pysslingen.se

S

Sandi Bodenhall

Sandi Bodenhall

Klassansvarig 7A, lärare i NO på Björkenässkolan

sandi.bodenhall@pysslingen.se

Sofia Persson

Sofia Persson

Fritidspedagog Fenix åk 2-3 på Björkenässkolan

sofia.persson@pysslingen.se

Sofia Garcia Nespereira

Spansklärare på Björkenässkolan

sofia.garcianespere@pysslingen.se

Sofie Andersson

Sofie Andersson

Lärare i svenska och SO i 5A på Björkenässkolan

sofie.andersson@pysslingen.se

Sofie Persson

Sofie Persson

Fritidspedagog Fenix åk 2-3 på Björkenässkolan

sofie.persson@pysslingen.se

Stefan Meinl

Stefan Meinl

Mentor 4B på Björkenässkolan

stefan.meinl@pysslingen.se

Susanne Nilsson

Susanne Nilsson

Lärare i tyska på Björkenässkolan

susanne.nilsson@pysslingen.se

T

Therése Kaic

Therése Kaic

Lärare i textilslöjd på Björkenässkolan

therese.kaic@pysslingen.se

V

Victoria Merlöv

Victoria Merlöv

Fritidspedagog Klubben åk 4-6 på Björkenässkolan

victoria.merlov@pysslingen.se