Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Som ett steg i vår utveckling har vi bytt namn – från och med oktober har Björkenässkolan blivit Noblaskolan Löddeköpinge.

Besök vår nya hemsida här!

Kontakta Björkenässkolan

Besöksadress Kunskapsvägen 1, Löddeköpinge, Kävlinge - Hämtar vägbeskrivning...

Sjukanmälan SchoolSoft eller kontakta administratören om ni inte kommer åt Schoolsoft

E-post bjorkenasskolan@pysslingen.se

Facebook Björkenässkolans Facebooksida

Rektor Pia Tullgren | 076 7243296

Skolans administration Ellinor Eklund | 0733 657114

Skolchef Eva-Lotte Stavle

 

Bitr rektor Andreas Palmblad, med ansvar för fastighetsfrågor, skolmat och fritidshem,

andreas.palmblad@pysslingen.se

0761 344975

 

Vid generella frågor ringer ni vår intendent: Ellinor Eklund

ellinor.eklund@pysslingen.se

073 3657 114

Ellinor har även lektioner ibland och kan då inte svara i telefon. Lämna då ett meddelande så hör hon av sig så fort hon kan.

 

Fritids:

Pegasus åk F-1: 073 3657125

Fenix åk 2-3: 073 3657124

Klubben åk 4-5: 073 3657128

 

Medarbetare i skolans elevhälsa:

Pia Tullgren

Andreas Palmblad

Rektor   pia.tullgren@pysslingen.se

Bitr rektor andreas.palmblad@pysslingen.se

Monica Klasén Specialpedagog (åk F-6)  monica.klasen@pysslingen.se
Helen Nilsson Specialpedagog (åk 7-9)   helen.nilsson2@pysslingen.se
Pia Olsson Skolsköterska   pia.olsson@pysslingen.se

0733-657115

Malte Magnusson Kurator malte.magnusson@pysslingen.se
Michael Hanfler Skolläkare